Do czego dzieci potrzebują natury?
Zapraszam Was do lektury książek autorstwa Richarda Louv’a – dziennikarza i autora książek, które pomogły wytworzyć międzynarodowy ruch na rzecz połączenia rodzin i społeczności z naturą. W swoich pracach przekonuje rodziców jak ważny w zrównoważonym rozwoju dzieci jest kontakt z przyrodą.
Autor nie ma złudzeń – część rodziców sama nie jest wybitnymi znawcami natury – zachęca jednak do wspólnego odkrywania, budzenia zachwytów, poznawania, spędzania czasu w lesie. Nie ma to znaczenia kto jest tu przewodnikiem: rodzic czy dziecko. Chodzi o wspólny czas na łonie natury.
Ostatnie dziecko lasu
To jedna z tych książek, pod którą chciałabym się podpisać obiema rękami. Jak to się stało, że nasze dzieci mają coraz mniej czasu na swobodną zabawę? Dlaczego w badaniach dzieci nie wskazują zajęć sportowych na świeżym powietrzu jako czasu spędzonego w naturze? Dlaczego miejsca zieleni coraz bardziej się komercjalizują? Co sprawia, że coraz bardziej boimy się lasu? W trakcie lektury znajdziecie odpowiedź na wszystkie te pytania i rady, jak tę sytuację można zmienić.
Dość mocno działa na wyobraźnię fakt, że biologicznie niewiele różnimy się od naszych przodków, którzy znaczną część swojego działania spędzili idąc ręka w rękę z przyrodą, żyjąc zgodnie z jej rytmem. Zupełnie odeszliśmy od tego stanu rzeczy – zapomnieliśmy o naszych korzeniach. Ostatnie dziecko lasu to przewodnik jak do natury powrócić.
Kiedy wzywa nas dzicz
Książka o zapomnianym języku, o nici porozumienia między nami i zwierzętami. O wyjątkowej relacji, którą powinniśmy ratować – dla naszego zdrowia psychicznego i w imię poszanowania natury. Arcyciekawa książka o tym, co mogą dać nam zwierzęta, jak ważna jest relacja z nimi. Zaskakuje ilością ciekawostek o sposobie komunikowania się zwierząt, o ich emocjach. Wszystko poparte badaniami, uzupełnione o przykłady z życia wzięte.
Ważna i potrzebna publikacja. Czyta się z przyjemnością.